Proč je náš papír A4 jiný než má Amerika? – P²

Patreon pro životní funkce: https://www.patreon.com/user?u=3618596 />
(Patreon je něco, jako subscribe na twitchi, znamená to, že můžete každý měsíc přispívat vámi určenou částkou, například jenom 20 korun.)

Sledujte mě na Facebooku, kde budu házet updaty. :3
https://www.facebook.com/Pixelorez/?ref=hl />
Díky za podporu, těmto patronům:
Jixwine:
https://jixwine.deviantart.com
TOP veci do 2 minut: https://www.youtube.com/channel/UCDwQXcXjhA3WNvYDx7Z5hYw

Odebírejte a připojte se k PIXELŮM.
————————————————————
Like/Sdílení mi neuvěřitelně pomáhá a moc si toho vážím.
Děkuju vám!

Mír s vámi.

“Použitá hudba z knihovny www.epidemicsound.com”.

You might be interested in

Comment (423)

 1. Super video, miluju matiku a přesně takovýhle věci. Ale bohužel jsem neposřehl proč teda mají americké papíry takové rozměry. Je v tom taky náká historie? (byť sebedebilnější) Nebo to někdo jen tak random určil 😀

 2. Čau mám zajímavou otázku kouknul jsem na toto video: https://www.youtube.com/watch?v=EjjWi5PizXw .Prvně na něj koukni.

  Jak jsem na na něj podíval tak jsem přemýšlel na to jak by se dalo udělat nějaký takový trojúhelník v reálném světě. A ono by to vlastně nešlo, protože aby jsme mohly udělat takový trojúhelník s úhly o 90 stupních tak by jsme museli znát obvod koule a nebo ne? Jedná se tedy o paradox nebo ne a nebo je náš vesmír (svět) placka?

 3. Podle mě vyhrál náš systém pro papír, jenom proč to A3>A4 (nebo jinak proč čísla v názvu větších papírů jsou menší než čísla v názvu menších papírů)?

 4. Co by se stalo kdyby si vzal tyč o velikosti obvodu země kromě tvojí šířky z boku a tu tyč by si natáhl mohl by si štouchat sám sebe nebo by šla tyč dál a dál do vesmíru. Takhle by se mohlo zjistit jestli je země kulatá nebo ne.

 5. P2 – jestli to všechno co existuje není jenom v mé hlavě jako že bych existoval jenom já a vše co existuje bych si vymyslel nebo něco v podobném duchu.

 6. Ten poměr stran se dá odvodit, aby to mělo požadovanou vlastnost.
  Mějme papír, který má strany 1 a x, tak aby x vlastně vyjadřovalo násobek první strany a tím pádem poměr stran. Když vezmu dva tyhle papíry a položil je vedle sebe tak, aby zformovali větší, tak bude mít výsledné strany 2 a x. Když chci, aby poměr jejich stran byl stejný, zapíšu to do rovnice x/1=2/x. Po úpravě vznikne x^2=2, takže x=sqrt(2).
  Teď máme definovaný poměr stran. Ale pořád potřebujeme nějaký počáteční rozměr pro nějaký systém papírů. Řekněme, že chceme aby plocha prvního papíru byla 1 čtvereční metr. Jaké budou strany takového papíru? No v podstatě chceme, aby platilo x*sqrt(2)x=1. Po úpravě dostaneme x=sqrt(1/sqrt(2)), což je 0,841m a ejhle, máme kratší stranu papíru A0. Všechny další formáty už se dají odvodit snadno 🙂

 7. nemáš to zakótováno dle norem a nevíc i kdyby jsi řízenou nebo informační kótu označil dle normy tak ti nesedí cifry prostě ti to letí o 1mm na obou stranách takhle špatně odvedenou kótovací práci jsem ještě nevitěl

 8. Americký papier funguje ako náš. 2×Letter a máš Ledger. Tabloid je označenie, ktoré sa používa na zväzky papiera, resp. Ledger určený do zväzku (napr. Noviny).

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published.