Dijital kopyanız hazır mı? Avatar yerine MetaHuman

Bir gün herkesin kendi dijital versiyonu olacak! Öyle ya da böyle. Size çok benzeyen bir kopya ya da stilize edilmiş bir avatar. Evet bu kelimeyi çoktan duyduk ve kullanmaya başladık.
Avatarlar, internetteki sanal kimliğimiz oldu. Kendimize minik bir profil görseli seçtik ve internetteki her yerde kullanmaya başladık. İnternetin bir sonraki aşaması için -yani bugünlerde çok konuşulan metaverse için- avatarlar yeterli olmayacak. Gerçek zamanlı olarak hareket ettirebildiğimiz, çok gerçekçi 3 boyutlu dijital insanlar kullanacağız.
Duygularımızı bu sanal varlıklarla ifade edeceğiz. Yazılı iletişimde emojiler kullanmaya benzer şekilde, görüntülü iletişimde bu dijital insanların yüzü bizim duygusal durumumuzu yansıtacak.
Az önce izlediğiniz görüntüler gerçek bir insana ait değildi. İnanması çok güç ama birisinin tamamen dijital olarak modellediği bir yüzdü o. Biraz daha yakından bakalım mı?
Kaşlar, gözler, alındaki kırışıklıklar gerçeğinden ayırdedilemeyecek kadar mükemmel. Öte yandan kusursuz da değil. Dudaklarının kenarındaki bazı noktalar inandırıcılığı daha da arttırıyor.
Ama dediğim gibi bu 3 boyutlu bir model. Chris Jones adlı bir sanatçı tarafından açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir yazılım olan Blender uygulaması kullanılarak 4,5 günde yapılmış. El emeği, göz nuru bir çalışma.
3 boyutlu tasarım ve modelleme yazılımlarını kullananlar bilir. Bu tür bir çalışmayı yapmak eskiden haftalar, hatta aylar sürerdi. Yapıp bitirdikten sonra da her bir görselin tek tek güçlü bilgisayarlar tarafından hesaplanması yani “render edilmesi” gerekirdi.
Mesela bilgisayarla yaratılan ilk film karakterlerinden biri olan Jurassic Park filmindeki dinozorların her bir karesinin hesaplanması o yıllarda dünyanın en güçlü bilgisayarları kullanılmasına rağmen 12 saat sürüyordu. Her bir kare 12 saat. 1 saniyede en az 24 kare var. Üstelik az önce size gösterdiğim örnek kadar gerçekçi değil bunlar. Buna rağmen hesaplarsanız 30 saniyelik bir görüntünün sadece “render edilmesi” 360 gün tutar. Neredeyse 1 yıl!
Bundan sadece 28 yıl önce durum buydu. Dünyanın en iyi görsel efekt şirketinde çalışan onlarca sanatçının yıllar süren çalışmasıyla dijital bir varlık ancak dünyaya gelebiliyordu.
Bugün artık cebimizde taşıdığımız en kötü telefon bile o zamanki bilgisayarlardan hızlı. Ve az önce de gösterdiğim gibi çok gerçekçi dijital insanlar birkaç günde yapılabiliyor.
Peki 2021 yılı itibariyle artık bunların anında üretilebildiğini söylesem… Tamamen gerçek zamanlı olarak?
Bu yeni nesil dijital insanlara verilen özel bir isim de var: MetaHuman.

(Visited 1 times, 1 visits today)

You might be interested in

Comment (2,058)

 1. Ready Player One’e doğru hızla gidiyoruz ve bu General AI gibi bir hayal değil. Evlerimizden çıkmayacağımız bir dünyaya hazır olun. Ve evet singularity dediğimiz nokta burada başlıyor olabilir. Belki hepimiz zihinlerimizi o avatarların içine yükleyip sanal dünyada (tabii artık zihinlerimizi de yanımıza aldığımız için orası bizim gerçek dünyamız olur. ) istediğimiz her şeyi yapabilir hale gelebiliriz. Galaksileri gezebilir, bir nevi tanrılara dönüşebiliriz. Bu anlamsız, acı dolu, ızdırabın asla bitmediği, mutluluğunsa çok ender karşılaşıldığı bu aptal hayatta intihar etmememin tek sebebi bu ihtimaldir. Böyle bir dünyaya nasıl karakterler yansıtacağız her birimiz sizce? Düşünsenize. Gördüğünüz yüzlerin gerçek olmadığı bir dünya. Yaptığınız eylemlerin acıyla sonuçlanmadığı bir dünya. Ahlakın rafa kalktığı bir dünya deneyimleyeceğiz. İçimizdeki gerçek biz ortaya çıkabilir. İşte bu beni inanılmaz heyecanlandırıyor. Nietzsche’ye göre üst insana gitmenin yolu sadece dini değil mevcut ahlakı da yok etmekti. İşte bunun yaşanacağı bir dünyaya gidiyor olabiliriz. Özellikle mmorpg oyunları oynayanlar bilirler ki oyun dünyasında harika dostluklar kuruluyor. Ama mmorpg oyunlarında eksiklik şuydu; çok az kadın oyuncu vardı. Bu yeni dünyada böyle olmayacak. Sonuçlarını kestirmek zor. Ama diyelim ki şöyle olsaydı; sanal dünyada yaptığımız seks deneyimini bedenimizde hissedebiliyoruz. O sanal dünyada yine biriyle ömür boyu evliliği tercih eder miydik? Bence evliliklerimiz çok kısalırdı. 3 gün, 5 ay vs gibi.

 2. şirketlerin ne yaparız da daha çok para kazanırız sorusuna buldukları bir cevap metaverse.. ne fayda getirecek ki insanlığa ? hayatları bilgisayar oyununa çevirmekten başka? saçmalık…

 3. Sosyal medyanın ne kadar kolaylık sağladığını biliyoruz ama orada hiç kimsenin gerçekte yaşadığı gibi olmadığını da hatırlayalım. Yapay zeka ve yapay insanlar yapay duygular yapay mutluluklar …

 4. metaverse gibi bir şeyin çıkması için tahminimce en azından 10 yıl lazım çünkü sanal gerçekliğin içine girebilip orda olan şeyleri hissedebilmemiz için beyin ile ilgili öğrenmemiz gereken şeyler lazım kısaca en az 10 yıl maksimum 2100 ye çıkar tahminimce şuanda çıkmasına engel olan sorunlar beyinimizle ilgili bilgi kıtlığımız, gerçek zamanlı ve gerçek dünya kadar kaliteli olan bir sanal evreni kaldıracak server olmaması olsa bile halktan insanlar giremezdi sadece ortalamanın üstü geliri olanlar girebilirdi o yüzden internetin de gelişmesi lazım ama tabi bu çözülebilir ama beyin kısmı için net değil sonuçta metaverse içinde gidip bir şey yediğinde o şeyin tadını alabilmek için beynine sinyal gitmesi lazım neyse büyük ihtimal torunlarım girer metaverseye

 5. önceden sadece fifa 99 dan sonra 2000 ne zaman çıkacağını bekliyorduk basitti döngüler,artık okadar çok bilgi var ve hızlı ki bunlar artık yetişilmeycek hali aldı,yetişemezseniz geride kalıyorsunuz yetişmek isterseniz bilgi çok acaba avatarımız olsa bazı konulara o baksa sonrada gerçek dünyada bize o bilgileri aktarsa iş paylaşımı yapabilirmiyiz 🙂

 6. Barış Bey her zaman olduğu gibi harika bir video oldu. Geçmiş videolarınızdaki bir çok bilgi günü gelince anlam kazanıyor ve anlıyoruz. Metaverse dijital çağında şimdiden yerimizi almak ve yatırım yapmak için hangi Metaverse coin alabiliriz. Bununla ilgili bir video hazırlarsanız çok güzel olur. Tabiki YTD olmadan☺️

 7. Arkadaşlar dert etmeyin. Metaverse haftaya çıkacak olsa biz gene de alamayız. Dolar 12'ye yaklaştı. Tüm ekipmanları 5 bin dolar olsa 55 bin TL yapar minimum.

 8. Abi bunun end user license agreement ini okudunmu ben burada şurayı iyice okudum. İçinde yer alan herhangi bir mülkiyet bildirimini veya etiketi veya güvenlik teknolojisini kaldırmak, devre dışı bırakmak, atlatmak veya değiştirmek; (m) herhangi bir fikri mülkiyet, tanıtım veya gizlilik hakları dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere herhangi bir üçüncü tarafın haklarını ihlal etmek veya ihlal etmek için kullanmak; veya (n) herhangi bir geçerli yasa veya düzenlemeyi ihlal edecek şekilde veya herhangi bir yasa dışı amaç için kullanmak, erişmek, indirmek, serbest bırakmak, ihraç etmek veya yeniden ihraç etmek. MetaHuman Creator'a erişmek ve kullanmak ve herhangi bir Ön Ayar veya Oluşturulmuş Karakter indirmek için bir Hesap oluşturmalısınız. Hesabınızı paylaşamaz veya başkalarının kullanmasına izin veremezsiniz. Hesabınızın güvenliğinden siz sorumlusunuz.

 9. Zamanı geldiğinde kendi zihnimizi meta evrenine adapte edip o evrende yemek yiyip doyabilicek kadar gelişebilecek olması beni heycanlandırıyo

 10. Dolar olmuş 11tl. Bir gün öyle yada böyle herkes bu Dünya ya girecek deniyor da Türkiye de bu artık imkansız neredeyse eskiyecek olan VR sistemi bile hâlâ ülkemizde kullanması çok lüks iken bunlar imkansıza giriyor.

 11. Amaçları Transhumanizm'e geçiş yaparken beyinlerin düşünmesi yetisini ortadan kaldırmak! Barış bunu bir fırsat olarak anlatsan da BU ÇOK BÜYÜK BİR TEHLİKE! Aşı ile başladılar şimdi de dünyayı istedikleri gibi revize ederek istediklerini yaşatıp istediklerini öldürmek için hazırlıklarını devam ettiriyorlar!! Gençler asosyal olmayı ve dijital dünya da yaşamayı bırakın. Gerçek dünya da gerçek kişiliğinizi ve karakterinizi oluşturun! En önemlisi de dininizi unuturmaya çalışanlara DUR diyecek maneviyatınız olsun.

 12. Mark Zuckerberg'in Yuval Noah Harari ile olan bir röportajı var Youtube'ta. Onu izlemenizi öneririm.
  Mark'a soruyor işte teknolojinin kötü tarafı hakkında.
  Mark diyor ki eğer biz yapmazsak rakiplerimiz yapar. Düşünün ki bizim sahip olduğumuz güce Işid gibi teröristlerin sahip olduklarını… Yapmak zorundayız diyor. İnanmayanlar bakabilir konuşmaya.

 13. Barış abi sonda dediğin şey hakkında aklımda muhteşem denenilecek bir fikrim var. Aslında kendimize ait bi şey mesela küçük bir eşya gibi bir şey olsa ve ona bir anlam yüklesek, yani mesela bir zar olsa ve metaverse de o zar hep 3 gelse de gerçek hayatta aynı şansa sahip olsa. Çok iyi bir fikir olduğunu düşünüyorum

 14. 2017 yılında bahsetmiştim. Bizler beyinimizdeki yerleştirilen bir çip sayesinde öldükten sonra yaşamaya devam edicez. Bu çipi bir robota takarak onun bizim hal ve davranışlarımızı taklit ederek ona göre yaşamını devam ettirecek.

 15. Her zaman hayallerimde bile tam olarak netleştiremiyeceğim kadar iyi olan düşünceler ve teknoloji sonunda hayal bile edilememekten çıktı hatta bunun için gelişmeye devam etmek ve o zaman için yeteri kadar iyi teknolojiye sahip olmaya çalışmak yerine doğrudan o hayali dünyayı hayali değil gerçek bir dünyanın benzeri değil eşi haline getirmek için adımlar atmak yerine direkt olarak bunu gerçekleştirmeye başladılar. Bundan sonra 1 yıl 5 yıl veya 50 yıl beklesem bile önemli değil, o kadar zamanı bunun gerçekleşeceğine 1 gün daha yaklaştık diyerek geçireceğim. En azından acaba ne zaman gerçekleşeceğiyle ilgili çalışmalar yapılacak demeyeceğim. Muhteşem bir şey zerre kadar korkutucu değil heyecanla bekliyeceğim

 16. Tüm büyük şirketler şuanda buraya yatırım yapıyor. Nedeni ise buradan para kazanmak , burayı manipule etmek. Yüz binlerce yıl doğada evrimleşen insanlar buna hazırmı , psikolojik ve sosyolojik olarak insanları nasıl etkiler ? bu soruları soranı henüz görmedim. Bindik bir alamete gidiyoruz …..

 17. Böyle kaliteli ve bilgi dolu içeriklerin trendlere çıkacak kadar çok izlenmiyor olması da üzücü bir durum.
  Buna rağmen kaliteli içerikler üretmeye devam ettiğin için çok Teşekkürler Barış hocam.

 18. Özellikle bir anda hayatımıza giren teknolojilerin hayatımızdan çıkışı da bir anda gerçekleşiyor. 360 derece kameralar gibi. Meta dünyasına giriş hiç de öyle göründüğü kadar kolay ve kısa süreli değil. Meta insan kavramı da göründüğü kadar kolay olmayacak. Bu işin düzgün bir şekilde devam edebilmesi için dünyanın savaşsız ve sorunsuz 100 yıl daha geçirmesi gerekiyor.

 19. evet evet. Diyelim böyle bir şey var. Yapana bakarım. Yapan kim. Geçmişi ne. Sicili ne. Türk mü. Müslüman mı. Evet hiç
  Biri. O zaman köle olmaya devam. Mucusk

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *