COVID-19 Aşılarını Konuşuyoruz: Alper Rende ve Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz

Alper Rende soruyor, Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz cevaplıyor.
COVID-19 aşıları hakkında doğru bilgiler ve merak edilen soruların cevapları bu videoda.

(Visited 1 times, 1 visits today)

You might be interested in

Comment (223)

 1. Keşke pcr dayatması yapacağınıza böyle halkı bilgilendirici tarzda işlere önem verseydiniz. Çok daha fazla aşılanmış birey elde ederdiniz. Maalesef yaptığınız faşist, insan haklarına ve kanuna aykırı pcr dayatması ile insanların resmen, inadına aşı olmamalarını sağlamayı başardınız.

 2. Neden acile başvuruyor ve pozitif çıkıyor aşısızlar? Çünkü aşılıların pcr test zorunluluğu yok. Covid de olsa otobüs uçak tren her yere binebiliyor! Madem aşı covid den korumuyor veya bulaşmasını engellemiyor. Aşılılara da pcr uygulansın.

 3. Neden aşılama cezaevlerinde %90 üzerinde olmasına rağmen açık görüşler başlamıyor. Bilim kurulu üyeleri bütün sosysl medya mesajlarını engellediği için sesimizi onlara da duyuramıyoruz. Toplantıda ele alınmıyor mu konu. Biz insan değil miyiz.okullar bile açık daha ne diyim ki

 4. Küresel seytani cete emri verdi deney suyunu bu sekilde insanlari olmuyan rakamlarla korkutarak ve zorluyarak yapmayi deniyecekler.Dünyada bu covid senaryosu icin secilmis 3 tane kobay ülke vardir.birincisi avustralya ikincisi Türkiye ücüncüsü almanya ve Dünyadaki bir kac ülke lideri haric tüm liderler bu küresel cetenin birer oyuncagidir,sadece onlardan aldiklari emirleri yerine getiren birer kukladan ibarettir.aksini iddia eden ya salak ya manyak ya ard niyetli yasa Dsö denen seytani kurumun adamidir..Ölecegimi bileyim bu test suyunu ne kendime nede sevdiklerime kesinlikle yaptirmam cünkü ben asalak bir böcek degilim insanim ulan insan,aklim var sorguluyorum beynim var düsünüyorum.diger salak ve mallar isterse 8 doz yaptirsin bizi baglamiyor,Bu dünyada bu kadar salak ve aptal olmasaydi zaten bu oyun bu kadar uzun sürmezdi.Akilli zeki düsünen arastiran ve sorgulayan herkese selam.mallara merhaba dahi yok cünkü onlar birer Mal.!

 5. Yok enes batur muş,yok alper rendey miş vs. vs. geçin bunları kardeşim … çıkarın madem serhat fındığı,bilgehan bilgeyi onlar sorsun sorularıda bizde izleyelim aksi takdir de çok komik oluyor.yok toplumsal bağışıklıkmış falan filan ,hanı %75 aşılamada toplumsal bağışıklık kazanılacaktı ? hanı %75 aşılamada vakalar azalıcaktı ne oldu sıkıntı nerde acaba?

 6. 3 TANE GÖZ ÖNÜNDE İNSANI PARAYLA TUT AŞI ŞÖYLE AŞI BÖYLE.ULAN ŞEYTANLAR MADEM BU BOKA GÜVENİYOSUNUZ OLUN.MİLLETİ DARLAMAYIN.İMZA ALIPTA ÖLÜRSEN SORUMLUSU SENSİN DEMEYİN.İLAÇ ŞİRKETLERİNİN KÖPEKLİĞİNİ YAPMAYA GEREK YOK.ALLAH ÇOLUĞUNUZDAN ÇOCUĞUNUZDAN ÇIKARSIN ACISINI ALDIĞINIZ 3 KURUŞU O ZAMAN GÖRÜRÜM..

 7. Millete 8-8 verdiginiz ilaclar favipiravirler SAHTE YALAN FAYDASİZ cikti hatta olan zararlarini bile soylemiyorsunuz

  Milleti boş yere entube ettiniz kac kişi öldu?

  Aşilar faydasiz. !

 8. Allahım bir daha yorumları okumayacağım ya, sağlıklı insanı kanser eder bu yorumlar. Covid-19 aşısı öldürücü bir şey olsa, bunu bile bile niye insanlara versinler, Akıl mantık sığıyormu buna?

 9. 2.aşıdan sonra ayçiçek yağı-çekirdek-et ürünleri-yumurta aynı kokmaya başladı ve bu koku aşırı derecede kötü kokuyor.1,5aydır sürekli fastfoodla beslenmek zorunda kaldım.Yeni yeni gitmeye başladı ama şuan hala ET ve Yumurta aynı kokuyor ağzıma koyamıyorum.Bu tarz Yan etkiler yaşayan varmı acaba? bu organik ürünlerin aynı kokması ve iğrenç kokması ne zaman geçecek?

 10. BENİM TAM 3 AKRABAM VE 1 TANIDIĞIM Kİ BUNLARDAN BİRİ DAHA 16 YAŞINDAYDI, 2. DOZDAN SONRA YA TÜM VÜCUDUNDA AŞIRI PIHTILAŞMA YA DA KALP KRİZİ NEDENİYLE VEFAT ETTİ. BEN AŞI OLMADIM AMA KORONAVİRÜS GEÇİRDİM, VARYANT FALAN DEYİLDİ DİREKT KENDİSİYDİ, TESTLE FALAN SABİT NEYSE, BU ARADA BEN 19 YAŞINDAYIM, ÇOK ŞÜKÜR HAFİF ATLATTIM ANCAK ARADAN BİR HAFTA GEÇTİ GEÇMEDİ YILLARDIR CİNSEL SAĞLIK KONUSUNDA HİÇBİR ŞİKAYETİM YOKKEN VE GÜNDE BİR KAÇ KEZ ÇOK RAHAT BOŞALABİLİYORKEN BİRDEN HAFTADA BİR ANCAK BOŞALABİLMEYE VE ONDA DA BİR KAÇ DAMLA BOŞALMAYA BAŞLADIM VE GELEN SIVI CAM GİBİ SAYDAM GELMEYE BAŞLADI VİRÜS GEÇİRMEDEN TEK RENKKEN VE BEMBEYAZKEN, BU ŞİKAYETİ ONLARCA ARKADAŞIMDAN DUYDUM, YANİ KORONAVİRÜS'Ü ÜRETENLER (Kİ LABORATUVARDA ÜRETİLDİĞİ İSVEÇ VE FİNLANDİYA BİLİM ADAMLARI TARAFINDAN AÇIKLANDI ANCAK TABİ Kİ HİÇBİR MEDYA ORGANI BUNU YAYMADI SUSTURULDU) BU VİRÜSÜ ÖNCELİKLİ OLARAK ÖLDÜRMEYE, SAĞ KALAN VAKALARI DA KISIRLAŞTIRMAYA VEYA UZUN VADEDE ÖZELLİKLE KALP DAMAR RAHATSIZLIKLARIYLA ÖLDÜRMEYE YÖNELİK TASARLANDIĞI ÇOK AÇIK BİR GERÇEK. AMAÇSA DÜNYA NÜFUSUNUN AZALTILMASI, ÖĞRETMENİM OKULDA HEP SÖYLERDİ DÜNYA NÜFUSUNDA KESİNLİKLE AZALTMAYA GİDİLECEĞİNİ BUNUN BİR PROJE OLDUĞUNU VE BİR GÜN GERÇEKLEŞECEĞİNİ, YÜZLERİ MASKESİ YÜZBİNLERCE İNSAN ELLERİNDE TARAMALI SİLAHLARLA İNSANLARI ÖLDÜRÜP BÖYLE AZALTIMA GİDECEKLER GALİBA YOKSA NASIL AZALTSINLAR DİYE DÜŞÜNÜRDÜM, BİR YANDAN DA İNSANLAR BUNA NASIL İZİN VERECEK, HUKUK VAR DÜZEN VAR DİYE DÜŞÜNÜYORDUM, Kİ BUNU SAĞLIKLA YAPTILAR. PCR TESTİ MASKELER HES KODU AŞI HEPSİNİN SAATLERCE ANLATILACAK TAMAMEN KANITLI BELGELİ ARAŞTIRILMIŞ İFŞALARI VAR VE ÇOK ÇOK ÇOK FAZLA ŞEY VAR LÜTFEN CİNSELLİK KONUSUNDA SÖYLEDİKLERİM İÇİN KUSURA BAKMAYIN TIPTA AYIP YOKTUR HEPSİ İNSANLARIN SAĞLIĞI İÇİN, YANİ DURUM ÇOK KÖTÜ, AKRABAM SAĞLIKÇILAR VAR DOKTOR VE HEMŞİRELER VAR HİÇBİRİ DE AŞI YAPTIRMADI VE GERÇEĞİN FARKINDA VE GERÇEĞİ BASTIRILMADIKLARI SUSUMAK ZORUNDA BIRAKILMADIKLARI HER YERDE BELGELERİYLE SÖYLÜYORLAR, BEN BUNLARI CANIM SIKILDI BİRAZ HİKAYE YAZAYIM DİYE YAZMIYORUM HERHALDE, TABİ Bİ BİŞEYLER YAŞADIM GÖRDÜM, KANITLARI BELGELERİ YAKLAŞIK 3 AY ARAŞTIRDIM. SONUMUMUZ NE OLACAK BİLMİYORUM, KEŞKE 1800'LERDE 1700'LERDE DOĞSAYDIM DİYORUM. İYİ Kİ GERÇEKLERİ GÖRÜP DE SUSMAYAN, BUNU ETTTİĞİ YEMİNE YEDİREMEYEN BU İLKENİN DÜRÜST DOĞRU GERÇEK HEKİMLERİ VAR…

 11. Bir ülke vardı;
  Hemşireler kapı kapı gezip mamanın faydalarını, çocukları daha zeki yaptığını, anne sütünün ise zararlarını (!) anlattılar. Anneler kendi sütlerini kesip o mamaları alıp çocuklarına yedirdiler. Ne de olsa devletin kapısına gönderdiği "okumuş" insandan daha iyi bilecek değillerdi ya "cahil" halleriyle.

  Bir ülke vardı;
  Köylerinde mis gibi yoncalarını yiyip,yağlı yağlı süt veren ineklerin sütünü bıraktırıp,okul sıralarında hayırsever ABD süt tozunu suyla karıştırıp dağıttılar ve lıkır lıkır içirdiler.
  Ne de olsa öğretmeni veriyordu,ondan daha iyi  bilecek değillerdi ya.

  Bir ülke vardı;
  Tereyağ, yumurta, sakatat kolesterolü (!) fırlatıyor aman yemeyin ölürsünüz! diye korkuttular. İnsanlar ağızlarına sürmedi korkularından. Yerine içinde jelatin olan, üstüne sinek dahi konmayan,bakterinin bile üremedigi margarinler yer aldı sofralarda. Sonra 'ayy pardon yanlış bilgiymis yiyin gari' dediler. Zavallı halk koooosskoca profesörlerden daha iyi bilecek değillerdi ya.

  Bir ülke vardı;
  Günlerden bir gün kuş gribi geldi bu ülkeye.
  Medya nasıl panik!
  Beyaz astronot gibi giyimli,bilgili adamlar tavukların ayaklarından çuvala tıkıp tıkıp imha ettiler. Halk korktu. Köylü bacım, canım yerli ırk tavuklarını imha ettirdi,gitti reklamı yapılan virüssüz banvit tavuk, sarısı beyaz olan yumurtaları aldı afiyetle yedi. Ne de olsa koskoca gazeteci reklamında onu tavsiye etmiş, fabrikasını gezdirmis garanti vermişti. Halk kooooskoca gazeteciden daha iyi bilecek değildi ya.

  Bir ülke vardı;
  Dağı bayırı güzelim zeytin ağaçları ile doluydu ama zeytinyağı yanınca kanserojen oluyormuş. Ayçiçek yağının faydalarını, yiyince nasıl hafiflettigini ve havalara ucurdugunu anlatan reklamları izleyen teyzem ürettiği zeytinyağını atıp, gitti yağa benzeyen ürünü aldı. Zeytin ağaçları kesilip tarla yapıldı. Ne de olsa TV reklamları ondan iyi bilirdi.

  Bir ülke vardı;
  "Eyvah domuz gribi var " dediler. Başta doktorlar, sağlık çalışanları uzattılar kollarını şırıngaya. Eee tabi ki halkta panikledi. "Bize yok mu aşı " diye hayıflanıp, "bize ne zaman sıra gelecek " diye isyan eder oldular. Yıllar sonra DSÖ , "pardon aslında bu bir salgın değilmiş, aşı kartellerinin oyununa geldik "dedi. Aşının ortaya çıkan yan etkilerinin üzeri örtüldü.. aşıyı olan olduğuyla kaldı. Hersey unutuldu.

  Bir ülke vardı;
  Kadın dogum uzmanları başladı söze..
  Avrupa'da dogurduklari çocuk başına para ödenirken, Turkiyede kapı kapı dolaşıp prezervatif dağıttılar. Normal doğumun çarşaf çarşaf risklerini anlattılar. "Sana gün saat verelim bavulunu, tacını, rujunu, tüllü terliğini sakın unutma ama. Sen o saatte gel 15 dk sürmez imparator doğumu yaptırırız sana dediler. İkinci doğumun riskli olacağını söylemediler. Kadınlar da gidip karınlarını kestirdi. Kooooskoca doktorlardan daha iyi bilecek değillerdi ya.

  ŞİMDİ O ÜLKEDE;
  Cavit-19 diye bir virus var.
  Dünyadan sonra sıra buraya da ziyarete geldi.
  Medyadan yönetilen halk, geçmiş TV başına, profun biri bir gün maskeyi tak diyor takıyor. Öbürü  'baska bir gün çıkart' diyor hoop çıkarıyor. "Herkes evlere girsin"diyorlar hoop içeri. "Dışarı çıkabilirsiniz"diyorlar hoop dışarı,sonra yine iceri… papağan gibi kosskoca proflar çıkıp maske-mesafe-hijyen diyor. Ezberlemis herkes yolda ,iş yerlerinde marş gibi söylüyorlar. Milletde ağzı açık dinliyor.
  Biri de çıkıp bağışıklık sistemi hakkında bilgi vermiyor. D vitamininden en çok koyun kuyruk yağında bulunduğundan, c vitamininden, 2. beyin olan bağırsak sağlığından bahsetmiyor. Çok mu zordu sağlık ocaklarindan d vitamini c vitamini gibi takvileri halka ücretsiz dağıtmak?
  Sankii ölüm, hastalık ilk defa yeryüzüne indi. Her gün binlerce kişi açlıktan ölürken bunlar gündeme getirilmiyor. Kanser,otizm,sigara,uyuşturucu, alkol ve daha nicelerinden ölenler silinmiş yeryüzünden. Her kanalda varsa yoksa korona. Aşının üretilmesi için en az 5-10 yıl süre geçmesi gerek diyen kendileri. Sorumluluk almayan asi şirketleri.. öl,felç geçir,yıllar sonra kansere yakalan, yada kısır kal bunlar bizi bağlamaz diyor. Millet ağzı, burnu tıkalı yürüyen zombilere dönmüş. Eeeee yani koskoca medyadan daha iyi bilecek değiller ya…

  ESKİDEN O ÜLKEDE;
  Marşının ilk kıtası KORKMA! diye başlardı. Yıllardır önüne koyduklarını yiye ice, aklına sokulanları sindire sindire fıtrat yok oldu.  Epifiz bezi diye birsey kalmadı.  His yok oldu. Ar damarı catlayali yıllar yıllar oldu.. Satılık siyaset ,yalancı medya hayranları çoğaldıkça çoğaldı. Böylece insanları hastalıkla korkutmak kolay oldu.

  Korona var olduğu icin dunyada sistemler değişmedi. Sistemler değiştiği için korona gündeme getirildi. Virusler insan yaşamının başından sonuna kadar olacak ve olmaya devam edecek. Yeni dünya duzeninin korona veya benzeri KORKU SALGINLARINA VE PLANDEMILERINE ihtiyacı var.

  Korona kitleleri pasiflestiren, korkutarak sindiren,otomasyona bağlanmış sürüler elde etmek için standart ve tek tip düşünmeye iten ,itaati ve kabullenmeyi ön plana alan bir araç olma yolunda büyük başarı elde etti.

  Korona mi daha korkunç,korona bahanesiyle kurulan yeni dünya düzeni mi daha korkunç??
  Bunu hep beraber uyanamaz isek göreceğiz.

 12. Dr.Nurçin İncirli'yi davet edin.. olmaz mı?…ya da Prof. Dr. Mehmet Okan Özdemir'i çağırın, o da mı sıktı?… peki Prof. Dr. Alişan Yıldıran'ı ya da Canan Karatay'ı konuk edin, edemezsiniz 😁😁😁

 13. Cok yazik ve dusundurucu… o kadar doktor saglik hakkinda konusuyor ama biri bile saglik kalmak icin nasil bir hayat surmeli, ne yemeli, ne icmeli, ne yememeli, hangi kucuk-basit testleri yaparak metabolik saglik duzeltilir..hangi takviye gidalar alinir…ama tabii 19..yy bilimciliginin besledigi Turkiyedeki TIP anlayisina gore bunlar ipe sapa gelmez seyler, hatta hurafe..tek bilimsel gercek Big Pharmanin yonlendirdigi TIP anlayisidir…bu durumda tabii ki 10 doktor cikmis asilari anlatiyor bize…halbuki tum dunya genelindeki veriler sunu gosteriyor ki Covidi agir gecirenler ve yenik dusenler ya cok yasli (bir cok ulkede medyan olum yasi 81-83) ya da metabolik sagligi bozuk kisiler.. Neredeyse 2 sene oldu…simdiye kadar hayat trzina yapilan ufak dokunuslar ile insanlar cok daha saglikli olabilirdi..dolayisiyla Covide karsi da cok daha direncli..ama bunlar yaygin TIP anlayisinin gozunu kapatmis olduug bir alan..ozellikle de Turkiyde. Lutfen kanita dayali TIP anlayisini Turkiyedeki dogmatik anlayistan ibaret oldugunu zannetmeyin…

 14. Binlerce insana işe yaramayan hapı yutturdular.insanlara üst üste aşı yapmak, sakıncaları bile tam bilinmeyen bir sıvıya insanları zorlamak akıl dışı bir durumdur.devamlı amerikada ki araştırma diyosunuz siz neden araştırma yapmıyosunuz.amerika Allah yok dese yok diceksiniz

 15. hindi gulu gulu buda aşı aşı diyor,

  Yalan gerçeğe ulaşmanın ipucudur.

  Herkes yalan söyleyemez, yalan söylemenin de bir kalitesi vardır.

  Yalan, güven duygusunu yok eden, sevgileri bitiren, çaresizliği gösteren acı bir gerçektir.

  Yalan söylemenin de bir anlamı vardır. Belki kaybetme korkusu belki de aitmiş hissi.

  Hiç bir yalan kusursuz değildir ve umarım herkes duyduğu yalanın bir gün gerçeğine ulaşır.

 16. Hayvanları seviyorum çünkü yalan nedir bilmiyorlar.

  Hayatımız yalan olduktan sonra bana bin kez yalan söylesen neye yarar

  Bir kez yalan söyleyen hep yalan söyler. Ve yalan öyle tuhaftır ki bir kez söylenmesi ile bin kez söylenmesi arasında hiçbir fark yoktur. Nasıl olursa olsun güven duygusu yok olur.

 17. Tatlı yalanlar adı altında yer alan yalanlar var. Tadını bir türlü alamadığım.
  yalanlarla geçmiş zavallı acizler saçmalamaktan baska birsey yapmıyorlar
  Yalan şeytanın bir oyunudur. Şeytanın hükmü en çok yalancılara geçer.

  Öyle yalanlar söylüyorlar ki gerçek gibi. Ama dürüst olmadıkları için yalan söyledikleri tavırlarına yansıyor. Biz inanmış gibi yapıyoruz.

 18. Yalancı ile dostluk kurma. Çünkü bulunduğun ortam etrafındaki kişiler seni oraya ait hissettirir.

  Yalanı da öğrenmek gerekir. Yalanın ne olduğunu, ne işe yaradığını, ne hayatlar mahvettiğini ve ne acılar yaşattığını. Yalan söyleyememek için.

  Aciz insan yalan söyler, doğru insan gerçeği. Yalan söylemek için bir sebebi olan insanın bu sebebi kapatmak için yalana başvurduğu bir gerçektir.

  Bir kere yalana alıştı mı insan artık her sıkıştığı yerde yalana başvuracaktır. Ama en kötü olanı, fütursuzca yalan söylemektir. Yalan olduğunu öğrenmenden korkmayan yalancı asıl korkusuz yalancıdır.

 19. Yalanın kademesi, aşaması ya da mecburiyeti yoktur. Ne olursa olsun yalanla yapılan gerçekle yıkılır.

  Yalan söyleyerek ezileceğine gerçeği söyleyerek dürüstlüğünü kanıtlayabilirsin.

 20. Bir yalanla yaşayacağıma gerçeği duyarak yıkılmayı tercih ederim.

  Yalanın telafisi yoktur. Ne yalan söyleyen kişinin özrü nede affeden kişinin tamam demesi gerçek değildir.

 21. Arada bir, bir iki kelime doğru da söyle, yalanlarının kenar süsü gibi olsun.

  Yalan söylemeye kalkanın, önce kendini inandırması gerekir. Goethe

  Dünyanın sonu gelir ama yalakaların, yavşakların, yalancıların sonu gelmez.

 22. Yalan söyleyenlerin güçlü bir belleğe ihtiyaçları vardır o da sende yok boş ver sen doğru söyle.

  Bazı insanların değişmesini beklemeyin. Yılan sadece derisini değiştirir. Huyunu asla!

 23. yav hala bazı mallar diyoki aşı oluncada korona olunuyo falan filan, şöyle düşünün: siz arabada emniyet kemeri takarsanız emniyet kemeri kazaları önlemez kaza anında sizi korur aşıda aynı şekilde

 24. Hiçbir bilgi birikimi olmayan youtube de sacma sapan içerik üreterek 10 20 yasindaki çocukların abonelikleriyle bilmem kac aboneye ulaştı denilerek biyerlere getirelen insanlari prof ler karşısına oturtarak hesapta geleceğin büyükleri olacak çocukların aa alper abimde aşı ol diyor bak diyerek genc neslin aklini sulandirmaktan baska birsey ettikleri yok. Sayin sağlık bakanlığı akli basinda olan insanları inandırmak için karsina asi karşıtı proflar getirde büyük medya kanallarinda konuştur. Almış karsisina beyni bise basmayan kendi taraftarı birini biri soruyor öbürü onaylıyor siz bu şekilde ancak beyni uyuşmuş insanlari kandırabilirsiniz. Ama unutmayın geriye az bir toplulukta kalsa sizi yalanlarınizda bogacak.

 25. ne salak insanlar var ya.Aşı sizi öldürmeyecek,size bilerek hasta edici mutasyonlar vermiyorlar aklınızı kullanın artık.Yemin ediyorum şu yorumdaki insanları okudukça yüzüm kızardı,utandım sizin yerinize.Boş boş yerlerden ve youtube dan aşıyı öğrenmek yerine akademik altyapısı olan makaleleri okuyun.Gerçi okusanız bu durumda olmazdınız.

 26. Şahsi olarak bunun bir siyasi davranış ile çözülebileceğini düşünüyorum. Yakın zamanda izledim ve insanların çok ilgi gösterdiğini gördüm.

  Tek tavsiyem ise şu: Yeniden Refah Partisi bilim kurulu iyeleri Prof. dr. Serhat Fındık ve Op. dr. Bilgehan Bilge ve diğer üyeleri ile sağlık bakanlığının bilim kurulu üyeleri tv'ye çıksınlar ve konuyu bilimsel verilerle tartışsınlar. Nihayetinde ise bu tatminsizlik ortamı artık dağılacaktır. Çünkü orada insanlarımız tatmin olucak ve yeterince bilgi sahibi olacaktır diye düşünüyorum. Çünkü bu gibi tek taraflı söylemler malesef inandırıcı değil.

 27. baştan sona bu olan bir plandemidir. aşı maske yasaklar küresel gücün ulasal devletleri bitirme planıdır. şu an avrupa kaynıyor. heryerde olay heryerde gösteri. bizi satılık basında tek kare fotoğraf yok. bizim devletimiz olayın farkında .ilk başta kaos olaması için uyum saqğlandı ama en son gerçekleştirilen AB parlemenyosunda devletimiz rest çekmiştir. o nedenle dolar 12,5 tl oldu. istediklerini yapmadık. ayrıca bu yapılan aşılar devletimiz tarafında değiştirilmiştir. büyük ihtimalle herkese vitamin vuruldu. bu anlattıklarıma gülenler olacak ama şu an üskemizin % 80 i maske takmıyor. kafeler restoranlara giriş serbest. ama vaka sayıları aynı. biraz düşünmek lazım…..

 28. seni hic gozum tutmuyodu zaten sende 5 kurusa tav olup gencleri yan etkisi kalp kasi iltihabi olan siviya ozendiriyorsun yaziklar olsun gercekten orkuna da enesede sanada yaziklar olsun hakkina girdiginiz kisiler obur tarafta iki yakanizda olacak

 29. Benimde Babamında aklı karışıktı aşıya karşı şimdi babam Koronadan yoğun bakım da can çekişiyor iki yakınım asi oldu bir hafta aralikla rehmetlik oldu ne edeceğimi bilmiyorum olummu asi olmuyummu

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *