Astroloji Saçmalığı – Yazar Burada Ne Demek İstemiş? – Aytuğ Akdoğan B22

Bu bölümde bazı psikolojik deneyler üstünden astrolojiyi kurcaladıktan sonra Sait Faik öykülerine göz attık.

Storytel’in sesli kitaplarını 14 gün boyunca ücretsiz dinlemek için: https://story.tel/aytugakdogan

FluTV “Dünyanın En Otantik İçeriklerini Sunan” yepyeni bir dijital platformdur.
Videolardan haberdar olmak için lütfen abone olun:
http://bit.ly/FluTv
FluTV Discord kanalı: https://discord.gg/flutv

#AytuğAkdoğan #YazarBuradaNeDemekİstemiş

FluTV “Dünyanın En Otantik İçeriklerini Sunan” yepyeni bir dijital platformdur.
Videolardan haberdar olmak için lütfen abone olun:
http://bit.ly/FluTv
FluTV Discord kanalı: https://discord.gg/flutv

Astroloji Saçmalığı – Yazar Burada Ne Demek İstemiş? – Aytuğ Akdoğan B22 videomuzu beğendiyseniz en güncel diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz.

➡Konservatuvara Girmek – Olmaz Öyle Saçma Oyunculuk – Celal Kadri Kınoğlu – B02
https://youtu.be/X3D53TGj2wo

➡Dünyanın En Yetkin İnsanı Kim? – Aptal Herifler – S02B03 – Konuk: Geoffrey (Cefri)
https://youtu.be/v0HKWW7V6sQ

➡Okur Ne Okur Ne Okumaz – Kültür Kantarı – Can Kantarcı – B02
https://youtu.be/T6t-uz-V0Hs

➡Muz Cumhuriyeti – Haberingo – Canlı Yayın – B01
https://youtu.be/cdNVVj2ZX-A

➡Aşı Olmak ya da Olmamak – Olmaz Öyle Saçma Bilim – Prof. Erkcan Özcan – B14
https://youtu.be/7_OLktaFRS0

Kanalımıza katılın: http://uye.flutv.me
Patreon destek sayfamız: http://flutv.me
Kanal: http://flutv.online
Twitter: https://twitter.com/flutivi
Instagram: https://www.instagram.com/flutv.online/

(Visited 1 times, 1 visits today)

You might be interested in

Comment (324)

 1. Benim de bildiğim ve insanlara anlatmaya çalıştığım şeylerin üzerinde durulmuş, ağzına sağlık. Astroloji ve benzeri sahte bilimlerin toplumda hoşgörüyle karşılanmaları çılgın bir bilgi kirliliğine yol açıyor. İnsanlar kendilerine sahte bir entelektüelite yaratmak için gerçekle bağlarını koparıp, bireysel yayıncılık ve internetin imkan sağladığı yankı odalarında kendilerini kaybedebiliyorlar. Ayrıca, astrolojinin neden kadınlar arasında ekstradan popüler olduğu ile ilgili de bir makale okumuştum. Egemenliğin erkeklerin elinde olduğunu düşündükleri veya bildiklerinden kaynaklı olarak, asıl egemenliği ve gücü gök cisimlerine, evrene, kontrol edemediğimiz unsurlara vermeye eğilimliler şeklinde bir kabaca sonucu vardı. Tartışma konusu olabilir.

 2. Adamim sana kızanlar kimseye alkış tutmuş olmuyor .

  Mesela ben bu sefer hangi probleminden bahsedecegini merak ettiğim için geldim !

  Koskoca kanalı ağlama duvarına cevirdiniz

  Sürekli bitmek bilmeyen bir kronik depresyon , Gerek yok be kanka ..

 3. Yani dostum keşke araştırsaymışsın biraz. Bildiklerin ve anlattıkların, yanıldığının zekatına dahi tekabül etmiyor ancak çağımızın ruhu seni destekliyor devran sizin…

 4. Astrolojiye inanmak en amiyane tabirle ahmaklıktır; bir durumu veri olmaksızın bilimin kıyısından köşesinden bir tarafı kullanıp 'bilimselleştirme' gafletiyle insanlara bu salak olguyu yutturmak da ahlaksızlıktır.

 5. Astrolojinin geleceyi söylemesi gibi saçma şey olmaz ama yılın belli dönemlerinde belli karakterler gösteren insanları hep görüyorum. Rasyonel tarafım hep yalanlasada ama bir tarafımda gördünmü ikizler aynı sen diyor.😀 İkizler burcundan biriyle konuşduğumda kendimle konuşuyormuşum gibi oluyor. Niye bilmiyorum. Hep yalnış olduğunu isbat etmek istesem de hep kaybediyorum bu savaşı.

 6. Astrolojinin geleceyi söylemesi gibi saçma şey olmaz ama yılın belli dönemlerinde belli karakterler gösteren insanları hep görüyorum. Rasyonel tarafım hep yalanlasada ama bir tarafımda gördünmü ikizler aynı sen diyor.😀 İkizler burcundan biriyle konuşduğumda kendimle konuşuyormuşum gibi oluyor. Niye bilmiyorum. Hep yalnış olduğunu isbat etmek istesem de hep kaybediyorum bu savaşı.

 7. Bu dallama kim ya? Günlük burçlar yorumlarını hiç dikkate almam ama burç özelliklerine saygım sonsuzdur. İşine bak aslanım Benimde Senin yorumların hareketlerin ve yorumlamaların Beni çıldırttı.

 8. ''Yung'' ne yahu? Carl'ı da ''Carıl'' diye mi okuyacaksınız. Carıl Yung! 146 yıllk Carl Jung (Karl Yang) mezarında ters dönmüştür. Dilinizi eşşek arısı soksun!

 9. Daha konuşmaya başlamadan vücut dilinizle, astrolojiye inananların bazı şeylere aklı ermeyen insanlarmış gibi bir tavır takınıyorsunuz.

  Tam olarak olması gereken de bu. Teşekkürler.

 10. Aşkın güçler ve burçlara her ne kadar inanmasam da bu tip mevzularda hep Halit Ayarcı'nın Ahmet Zamani Hazretleri yorumu gelir aklıma: "Nasıl olmaz efendim, saatlerdir hakkında konuşuyoruz ya!"

 11. Daha dün gece Gündem Ötesi programında Selçuk Topal'ın inanılmaz yorumlarıyla ufkum açılmışken bugün de bu videoya denk gelmiş olmak çok mutlu edici.. Teşekkür ederiz..

 12. Astrolojinin çıkış nedeni ise o zamanlar gözlem yapmak isteyen bilim insanlarının para bulmak için krallara uydurduğu yalanlardan ibaret örneğin kralım gökyüzünde mars var savaş vakti gibi şeyler

 13. 9:48 “Ne zararı var ?” Sorusuna şöyle cevap vermek isterim. Apandisit ameliyatı gereken bir durum içerisindeyken doktorumun veya benim “Merkür retrosu sırasında sağlıkla ilgili büyük kararlar almamak gereklidir.” yorumuna inanıp ameliyatı ertelersek zararın daniskasını yaşarız 😉😉

 14. Sohbeti bunun dışına çıkaramayan insanlar da çok yorucu; mutlaka burcunu öğrenmek ve seni de buna çekmek isteyenler ve eğer olumsuz fikir bildirirsen seni ukala ilan edenler.
  Jeoloji mühendisi şapkamla da şunu söylemeden geçemeyeceğim; deprem tahmini sohbetinden sonra en saçma ve yorucu konu da taşlar meselesi, yok arkadaşlar yok öyle bir şey. Bizim evler raflar ellerimizle araziden topladığımız mineral numunesi dolu, eğer sandığınız gibi güçleri olsaydı; hepimiz çok sağlıklı ve mutlu oldurduk, uçardık, sırf bilmem ne kristali odamızda diye. Eğlencelik olarak burçları konuşmak ya da estetik olarak mineralleri beğenmekte sorun yok ama etkileri konusunda ısrarcı olmanız ve illa her şeye bir anlam yüklemek zorunda hissetmeniz çok yıpratıcı. Bir nesne ya da bir tarih sadece öylece güzel olabilir ve sevilebilir, bir insan da. Beni burcumla anlamlandırmaya çalışmak yerine beni tanı. Daha güzel ve gerçekçi olur sayın burç linççisi.

 15. burçlara salladığın için zaten kara cahillerle uğraşacaksın ondan fazla yazmayacağım. lütfen bir daha rick sanchez alıntılama. anlatımın güzel, içeriğin harika. o yüzden bimden alınmış 3ü1 arada içerken ufka bakan raskolnikova eyvallah çektik tamam da… rick sanchez olmaz kardeş. ağustos ayındaki deri mont kokusu fluz nin ergen kızlarına bir süre "cool" gelebilir; sonra canlı yayında kitaba, google a bakmadan cümle kuramayınca tül perdenin arkasında saklambaç oynayan çocuğa dönüşüyorsun. sen alıntı seviyorsun madem, yarın öbür gün house izleyip gelmeden söyleyim. "arrogance has to be earned" .

 16. doğum ayı ve huy ilişkisini de yazayım da insanlar nasiplensin (başka birine cevap olarak yazmıştım): doğum ve aylarla ilgili olarak yapılabilecek tek doğru tespit şudur. güneş alımından en çok faydalanan(güneş annede mutluluk hormonlarından olan melatonin salınımına neden oluyor, mutluluğun yanında beyin gelişimine de katkısı var) anneler zeki, meraklı ve neşeli çocuklar doğuruyor. bu çocukların depresyona yatkınlık oranı da düşük oluyor. dolayısıyla hamileliği güneşli aylarda geçmiş annelerin çocukları(genetik faktörler hariç) daha zeki ve benzer huyları olmaları(hareketli, neşesi vb.) olağandır. ben neden bunu biliyorum hiç bilmiyorum. bunu bilme gereğim var mı onu da bilmiyorum. ne işime yarayacak onu da bilmiyorum. şaştım kaldım.

 17. Bir yandan diyorum ki astrologların hepsinin dolandırıcılıktan cezalandırılması gerekiyor diğer yandan diyorum ki birilerinin astrolojiye inanan düşük iq'lu dostlarımızın parasını ütmesinde sakınca yok.

 18. Ne yazacağımı birkaç dakikadır düşünüyorum, çünkü yanlış anlaşılmak istemiyorum. Amacım eleştiri yapmak değil iletişim kurmak. Bence insanoğlunun ürettiği çoğu kavramla ilgili kesin bir yargıya varmak, gelişimin ve değişimin önünü kapatmaktır. Astrologlara aşırı anlam yüklemek kadar 'saçmalık' diyerek kestirip atmak da içinde bir miktar fanatizm barındırmıyor mu? Belki benim anlamadığım veya göremediğim bir şey vardır diye hiç düşündünüz mü? Belki haklı olabilirsiniz, saçmalık da olabilir. Ama ispatlama imkanımız yok. O yüzden olumlu veya olumsuz katı bir görüş sahibi olmanın faydasız olduğunu düşünüyorum.
  Bilimsel araştırmalarda, araştırma konusu olan hipotez doğrulanamazsa 'istatistiksel olarak anlamlı bir sonuca ulaşılamadı' şeklinde bir ifade kullanılır. 'Öyle bir şey yokmuş' denmez. Çünkü bir şeyin yokluğunu kanıtlamak için tüm evreni test etmeniz gerekir ve bu mümkün değildir. Demek istediğim, bu veya başka bir konuyu sorgulayıcı bir tavırla ve farklı bakış açılarını hesaba katarak ele almış olmanızı dilerdim. Bu tavrın benimsenmesi, toplum içinde sağlıklı bir iletişim ağı kurulabilmesi için çok önemlidir. Aksi taktirde kutuplaşmanın ve çatışmanın önü açılır. Bulunduğunuz konumu ve tüm takipçilerin fikirlerini önemsediğim için tüm iyi niyetimle bu uzun yorumu yazdım. Tüm ekibe katkıları ve verdikleri emek için teşekkür ediyorum.

 19. astrolojiye inanmam hayatım boyunca ilgilenmedim ama seni gördüğümde sinirlendim inançlara saygı duymuyorsan nasıl bir yazar olursan ol umurumda olmaz saygı duymazsan saygı bekleyemezsin yazılmış tüm din kitaplarında yıldızlar vardır sirius özellikle bu yıldızdan bahsedilir yıldızların önemi vardır insanlar var olduğu zamandan beri yıldızları gözlemlemiştir ve kendi inançlarını oluşturmuşlar sen çıkıp buna saçmalık diyemezsin yaklaşık on binlerce yıllık geliştirilmiş üstünde düşünülmüş astroloji sen çıkmış yüz yıllık bilgi ile buna saçmalık diyemezsin astrolog değilim savunmuyorum ama senin tavrın yanlış senin inandığın ne bilmiyorum ama saygı duyulacak inancın yok zeki de değilsin bilimselde değilsin

 20. En kızdığım da bu saçmalıklara " abi insanlar avunacak bir şey arıyor dokunmayın fazla" savunması. Bunla avunma cebinde bok da taşıma ama bunla da avunma, bunlardan bekleme, cehaletin bedenleşmiş halleri. Teşekkür ederim bu arada Aytuğ ✋

 21. İnsanların büyük çoğunluğu irrasyonel davranırken, nesnesi insan olan sosyal bilimler "insan rasyonel bir canlıdır" postulası ile yola çıkması çok enteresan gerçekten.

 22. Bu akşam arkadaşlarınız ile birlikte dışarıda kafa dağıtmak isteyebilirsiniz parasal konularda sevindirici haberler alabilirsiniz diyordu burcumda ulan askerde kapıdan adım atamıyorken 22 TL maaşım vardı ne sosyalliği ne parası. En büyük sosyallik gazete bulursan okumak bulmaca çözmek. Askerlik hapis gibi durumdaki insanlar ile Elon musk İn burç yorumları aynı mesela bunu Bi düşünün.

 23. Burçlarla inanmak minimal bir ırkçılıktır. Kıza burcumu söyleyince ay ben o burçla anlaşamıyorum diyip uzaklaşıyor. Abi doğuştan gelmiyor mu bu özellik ırkçılık işte:)

 24. Adını anımsayamadığım Güney Amerikalı bi yazar şöyle diyordu: sanatınıza ideolojinizi katmayin zaten onun dışında bir şey yapamazsınız. Bu sözü Sait Faik okuduktan sonra söylemiş olmalı. .. bizim edebiyatımızda ve sinemamızda toplumcu temalar çoğunlukla pornografiktir. Duygusallığın ve acının pornografisi… Çağan Irmak'a da dediğim gibi " Ben sana gişe yapamazsın demedim sanat yapamazsın dedim "

 25. Merhaba Aytuğ Bey, konu bulmada zorlandığınızı biliyorum dolayısıyla sizin ağzınızdan duymak isteyeceğim bazı başlıklar var:
  -Edgar Allan Poe
  -Fantastik Edebiyat
  -Resimde, edebiyatta ve şiirde Sürrealizm (hem de Ece Ayhan sevdiğiniz bir şair sonuçta)
  -Kinizm ve Diyojen (Sokratesi ve Sokratesçi okulları da benimsiyorsunuz gördüğüm kadarıyla)
  -Murat Menteş, İhsan Oktay Anar gibi çağdaş edebiyatçılar (Türkiye'den örnek verdim ama dünyadan da olabilir)

 26. Astroloji veya bunun gibi dogmatik bilgilere inan insanlar kendilerine ben kimim sorusunu soramadıkları için başkalarının cevaplamasını bekliyorlar içimizde her biriniz o kadar büyük bir boşluktayız ki eğer bu boşluğa isim koyarsak yeniliriz içimizde ki veya dışımızdaki ne ama eğer buna Merkür retrosu vs sıfatlar koyarsa o korkuların endişenin kaygının üzerine yalandan bir perde çekmiş oluruz ve içimizde bulamadığımız umudu yeniden başlama hevesini gakaksilerden yıldızlardan ararız aslında kısaca insan özünden kaçıp sığındığı başka bir yalan

 27. Benim için şaşırtıcı bir bölüm oldu. Bu programın neyi neden düşündüğümüzü ya da neyi neden hissetmeye meyilli olduğumuzu bize düşündûrmesini ve hatta sorgulatmasını seviyordum ben. Bu bölümde de insanlar neden astrolojiye inanir veya inanmak ister, derinlerde bu istek nelere dayanır, nelerden etkilenir sorularına ışık tutan edebiyattan örnekler dinlemeyi ummuştum. Onun yerine direkt olarak neden inanılmamalı üstüne çeşitli kanıtlar dinledik. Bölümün sonunda sanki bu bölüm Aytuğ Bey'in de içine sinmemiş gibi hissettim. Gelecek bölümlerde yine kafa açacak bir içerikle karşılaşmak dileği ile…

 28. Flu tv 'yi ve Aytuğ bey'i severek takip ediyorum.Bu bölümü beğenmedim. Ne Aytuğ bey'e ne de yorum yapanlara cevap vermek veya astroloji ilmini anlatma gibi bir misyonum yoktur. Fakat umarım can sıkıcı bir karma yaratmamışsındır ASLAN Parçası :))

 29. insanoğlu bişeyler çiziktirmeye başladığından beri konu gündeminde.
  modern insanın hobisi değil. bu değ. size yakıştıramadım. objektifte bulmuyorum.

 30. Astroloji hakkında söylediklerinize aynen katılıyorum. Geçenlerde televizyonlara çıkan, içinde sanatçı olmak ateşi yanan ama olamamış, o da bari astrolog olayım demiş bir hanımefendinin videosu altına "o kadar çok olasılık saydınız ki, bu elli olasılıktan biri mutlaka insanın başına gelir" diye yazmıştım. Kadıncağız sonraki videosunda "arkadaşlar astroloji olasılıklar bilimidir" dedi. Bilim dedi valla 🙂 sonra ben de " arkadaşlar siz bunlara verdiğiniz paranın yarısı bana verin, ben size başınıza gelecek yüz olasılık sayarım dedim. Ne cevap verdi bilemiyorum ama bazı kendini bilmez takipçilerin terbiyesizliğine, cahilliğine vurgu yapan bir şeyler demiştir sanırım. Bunların hepsi de ne düşünürsek o olur, pozitif düşünün diyorlar, buna rağmen binlerce insanın beynine ne kadar korku, felaket haberi varsa ballandıra ballandıra yüklüyorlar… Bunların felaket olsun diye dua ettiklerine inanıyorum artık. Haa bir de bütün yorumları tamamen beyaz yakalı kesime hitap ediyor, yağlı müşteri meselesi olsa gerek, neyse size teşekkürler.

 31. Geçenlerde Ekşi Sözlük’te aslan burcu bireylerin burçlara inanmaması diye başlık vardı. Astrolojiye inanmamamızın da burcumuzla alakalı olduğu söyleniyor.

 32. 8:44 buradaki 3 tür gerçeklik aslında birinden oldukça farklı kavramlara işaret ediyor. nesnel gerçeklik için gerçeklik diyebliriz. öznel gerçeklik ise gerçeklik değil yorum oluyor. kişiler arası gerçeklik de uzlaşı kavramına daha yakın. nesnel gerçekliğin yani basitçe gerçekliğin tanımı oldukça açık aslında. gözlemciyi bile aradan çıkartmaya çalışan ölçü aletleriyle sonuca varmaya çalışan disiplinlerin ortaya koyduğu bir veri bu. işin içine özne ve hatta ötesinde toplum girdiğinde artık gerçeklikten değil yorumlardan ve uzlaşıdan söz eder oluruz.

 33. gerçeklik algımızın değişime, dönüşüme ve evrime uğraması sonucu kişi, birey, özne ve öteki daimalığını zaman içinde kendini yitirmeye mahkumdur. çünkü rasyonalitesi olmayan durumları rasyoniletsi varış gibi sunmak ihanet hatta intihardır.

 34. Söylediklerine katılıyorum. Bir gün din ile alakalı "din saçmalığı" isimli bir video yapamayacağına da bahse girerim Aytuğ bey. Sizde "tanrı öldü" sözünden öte gidecek dalak olmadığını net görebiliyorum.

 35. yaw arkadaşım ben de seni akıllı biri sanırdım tabikide iklimi insnalar kötü etmedi buz çağını gördü bu dünya buzulları yaşadı dinazorları yok etti o zamanda mı emisyon vardı yapmayın allasen

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *