1000 Beyin Teorisi

Bilim dünyasının en zor problemlerinden biri insan zekasının nasıl çalıştığı problemi… İronik değil mi? İnsan beyni, beynin nasıl çalıştığını hala tam olarak anlayamadı. Nasıl oluyor da şöyle havlu kadar bir şey düşüncelerimizi oluşturuyor? https://www.soo.cool
Nasıl oluyor da ben beyni böyle bir havluya benzetebiliyorum? Şöyle oluyor, iki elimle bu havluyu biraz buruşturursam kendi içinde kıvrımları olan bir çeşit yapı ortaya çıkıyor. Beyin deyince aklımıza ilk gelen şekil değil mi bu? Memeli hayvanların beyninde işte böyle bir dış katman var ve en büyüğü de biz insanlarda… İnsan beyninin %70’ini kaplayan bu dış katmana “neokorteks” adı veriliyor. Yani “yeni kabuk, yeni zar” anlamında bir kelime. Kıvrımlı kıvrımlı gözüken bu zarı açsanız yaklaşık 2 – 3 mm kalınlığında bu büyüklükte bir havluya benzer. İnsanın zekasıyla ilgili her şey bu havlu kadar alanın içinde yer alan hücrelerde meydana geliyor. Biz çevremizdeki dünyayı, evreni kafamızdaki bu havluyla anlıyoruz. Yeni keşifleri bu havluyla yapıyoruz.
Bilim, matematik, edebiyat gibi tüm bilişsel işlemlerden sorumlu olan neokorteks aynı zamanda dilimizi ve algılarımızı da yönetiyor. Kısaca beynimizin zeka ile ilgili kısmı burası. Bir de onun geri kalanını yani %30’unu oluşturan “eski beyin” kısmı var. Buralar da yürümek, koşmak, çiğnemek gibi eylemlerimizi; nefes almak, sindirmek gibi refleks davranışlarımızı ve duygularımızı yönetiyor.
Eğer insan zekasını anlamak istiyorsak bu dış katmanı anlamamız gerekiyor. Dışarıdan bakıldığında aynı bu havlu gibi yekpare tekdüze gözüken neokorteksin üzerinde fonksiyonel bölgeler var. Bazı yerler görmemizi, bazı yerler işitmemizi ya da konuşmamızı sağlıyor. İşin ilginç yanı bu birbirinden farklı fonksiyonlara sahip bölgelere yakından baktığımızda farklı türde hücreler görmüyoruz. Her yerde aynı türde bir yapıyla karşılaşıyoruz: sütunlu bir yapıyla.
Bu mikromimari tutarlı bir şekilde neokorteksin her yerinde var. Bu yapılar böyle gözle görülebilen bir şey değil ama her bir sütun fonksiyon olarak aynı şeyleri yapıyor. Bunu bir elektriksel devre yapısına benzetecek olursak aynı devreler farklı bölgelerde farklı işleri yapabilmemizi sağlıyor. Beynimizde 150 bin civarında kortikal sütun ve her bir sütunda da yaklaşık 100.000 civarında nöron var. Her bir nöron diğerleriyle binlerce bağlantı yapıyor. Bu bağlantılar hücre katmanları arasında farklı operasyonların gerçekleşmesini sağlıyor. Nöronlar ve katmanların ne işe yaradığını, kısaca 0.5 mm çapında ve 2 mm yükseklikteki tek bir sütunun nasıl çalıştığını çözebilirsek zekayı anlama konusunda çok önemli bir adım atmış oluruz. Çünkü bu sütunlar sadece insan beyninde değil tüm memeli canlıların beyninde var. Aynı yapı ne kadar kopyalanırsa beyin zarı o kadar büyük ve dolayısıyla zeka o kadar gelişmiş oluyor.
Bu konuda 100 yıla yakın bir süredir pek çok araştırma yapıldı ve bu araştırmalarda pek çok teori ortaya atıldı, ancak bunlardan en sonuncusunun çok iddialı olduğunu söyleyebilirim. “1000 Beyin” adı verilen bu teori sadece insan zekasının nasıl çalıştığını açıkladığını iddia etmekle kalmıyor, bunun makine zekasına da uygulanabileceğini söylüyor. Zaten teorinin fikir sahibi Jeff Hawkins aslında cep telefonlarının atası olarak kabul edilen avuçiçi Palm bilgisayarlarının mucidi. Daha sonra çalışmalarını nörobilim alanına yöneltmiş ve insan beynini tersine mühendislikle incelemek üzere Numenta adında bir araştırma şirketi kurmuş.

(Visited 5 times, 1 visits today)

You might be interested in

Comment (1,248)

 1. 1000 Beyin Teorisene göre odaklanma ve Konsantrasyon'da açıklanmış oluyor çünkü görüntü, ses, obje gibi faktörleri aradan çıkardığımızda sessiz sakin bir ortam yarattığımızda girdiler min değere iniyor ve beyin daha az çalışıyor. Daha fazla odaklanıyoruz. Cidden her yönden mantıklı bir teori. Bu teoriye göre beyne milyonlarca olasılığı değerlendiren aşırı derecede gelişmiş bir kuantum bilgisayı demek mümkün. Cidden aydınlanma yaşadım bu kanal sayesinde. Faydalı bilgiler.

 2. Yalnız o fotoda hem 2 insan yüzü hem de vazo görüyorum çünkü biliyorum. görseli göre göre ezberledim yani bu da beynin teoride anlatıldığı gibi illa bir sonuca varması gerektiğini çürütüyor bence.

 3. Düşüncelerimizdeki farklılıklar deneyim farklılıklarımızdan kaynaklı anladığım kadarıyla. Yargılamadan önce anlamak gerek. Sözlerin anlamlarını bile farklı anladığımızı düşünürsek, mantıklı olan ne söylendiğini anladığımızdan emin olmak için 1000 kere soru sormak.

 4. Bilimi çok seviyorum , okuduklarım və öğrendiklerim insanın büyük hissesi keşif edilmemiş bir evren olduğu kanaatin de.beyin olayında islam giriyor araya yani Ruh. Bu videoda anlatılanlar büyük bölümü felsefe.ya bilimle süslenmiş yada teknoloji ile süslenmiş felsefeden başka birşey değil. hissettiğimiz her şeyi ruh hiss ediyor. Fiziksel organlar sadece vasıta. Basit yağ,su ve şeker karışımı bu kadar karmaşık bir yapıya sahib olamaz.yani ruh var ,islam var Allah var. Bilim vasıta sadece. her geçen zamanda daha küçük madde keşf ediliyor, daha ne kadar küçük var henüz keşf edilmemiş.

 5. abi sen insan yüzü insan yüzü diğerleri vazo vazo derken ben sadice 3 saniyede ciddiyim gerçekten 3 saniyede satranç taşlarına benzettim başka bişeye benzemiyodu

 6. Nöroblim 21.Yüzyılın en trendy alanı..⚘ Beynimizin matematiksel karar veren NEOKORTEKS'DE bulunan kortikal sütünlara gelen uyarılar ( sensörler aracılığıyla ) algılanıyor ama bu aynı uyaranlara hepimiz aynı tepkileri vermiyoruz..⚘ Bazen anlamakta zorlandığım insan modellerini ( örneğin bir diktatör lider peşinde dolaşanlar, veya tarikatlarda kendi kişiliğine bir yön vermeye çalışanlar, vs ) gibi şimdi daha iyi anlıyorum..⚘ Nörobilmi insanlara anlatıp, sevdirebime çabalarından dolayı prof dr.Sinan Canan ve prof dr.Sultan Tarlacıya'da sonsuz teşekkürler ⚘

 7. Alak Suresi 2. Ayet: O, İnsanı, rahim duvarına tutunarak orada asılı bir şekilde duran, kan pıhtısına benzeyen basit bir yumurta hücresinden, yani alaktan yarattı ve onu aşama aşama konuşma, düşünme, okuma, öğrenme ve öğretme yeteneklerine sahip üstün bir varlık hâline getirdi.

 8. Her videon bilimsel olduğu kadar da felsefik. Beynin derinliklerini aralayıp sorgulatmaya zorluyorsun. Televizyonda Discovery gibi kanallarda çıkan belgeseller kadar kaliteli ve izlemeye değer

 9. bazi seyleri bilip sorgulamayip konfor alanimiza hapsoluyoruz. seninle her seyi sorgulayarak ögrenmeye basladim. ogrenmenin tadini tarif edecek bir kelime bulamiyorum. dokunuyorsun hayatimiza baris abi

 10. Barış abi şimdi ben bir şey sormak istiyorum. Ben gözüm kapalı şeklide bir nesneye dokunduğumda o nesnenin ne olduğuna karar veren ben miyim yoksa beynimdeki neokortekslermi? Yani ben gözüm kapalı bir şekilde bir birinden farklı ama dokuları birbirine benzeyen iki farklı nesneye dokunduğumda hangisinin gerçek olduğuna kim karar veriyor? Eğer beynim buna karar veriyorsa o zaman aslında bilinç dediğimiz şey bize ait olmuyor. Biz beynimizi değil beynimiz bizi yönetiyor biz sadece sonuçları işliyoruz. Yani bir hareket yaparken onun doğru olup olmadığına beyin karar veriyorsa suçlu yine biz mi oluyoruz yoksa yanlış öğrenen beynimiz mi suçlu. Aklıma çok değişik şeyler geliyor ama anlatacak kimsem yoktu buraya yazdım saygılar sevgiler Barış abi.

  🍋Bu videoyu izlerse tuğkan abiye selam olsun🍋

 11. Barış hocam bilgi bilgelikten geçer beyin her kaydettiğini aynı zamanda karıştırıp karşılaştırır ve bilgiyi üretir ve bunu inanılmaz hızlı bir şekilde yapar beyin öğrendiklerinin yanında yeni türetmeler yapmaktanda çekinmez beynimiz nerdeyse sınırsız işlem gücüne sahip hiç görmediğiniz öğrenmediğiniz bir şeyi bile çok hızlı bir şekilde beyin yorumlar ve öğrenebiliriz bu sayede.

 12. Kupa örneğinde esasında bilinen bir nesne "kupanın kupa olduğuna karar vermek" söz konusu. Bu kısma kadar tamimiyle hemfikirim. "Demokrasi" metaforunu da daha önce bloğumda kullanmıştım ancak referans çerçeve söylemi spekülatif ve izaha muhtaç.

 13. Sevgili ergenler ve herbokologlar; sizler boş pazar gününüzü doldurmak için izleyebilirsiniz ancak buradaki bilgiler yapay zeka ve yapay zekanın geliştirilebilir olmasını sağlayan temel bilgiler içeriyor. Sizinle ilgisi yok yani.

 14. Sevgili barış Özcan;
  Anlattıklarınızın hepsi çok pirimitiv kalmış olgulardır. Değişen ve gelişen dünyamızda bilinmesi gerekenler,
  1) Akıl nedir?
  2)Zaka nedir?
  3) Mantık nedir?
  4) Paradigma nedir?
  5)Skıl yürütma nasıl yapılır?
  Bunları araştır, öğren. Bak hayatın nasıl değişecek!
  Haaa, birde önce zeka gelişir yoksa bilim mi?
  Zekanın bilime etkisini, bilimin zekaya etkisinimi önceliyorsun?
  Sevgilet,saygılar.

 15. barış abi saçlarını kestir
  bütün video boyunca buna takıldım qwpofıyehwpovdşjsl
  arkaları al özellikle
  sana daha iyi yakışır <3

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *